W niedzielę, 26 kwietnia 2020 roku, pomorska Kompania Gaśnicza Heweliusz zakończyła działania na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Po godzinie 15 rozpoczęto zwijanie ostatnich odcinków wężowych. Wszystkie założenia i zadania zostały wykonane.

Znakomicie spisali się zarówno strażacy jak i sprzęt którym dysponują. Przy nieocenionym wsparciu z powietrza samolotów i śmigłowców, a także z lądu – wojsko, miejscowa ludność i leśnicy; udało się zwalczyć ostatnie ogniska pożaru w Lasku Wroceńskim. Znakomicie układała się współpraca ze strażakami z całego kraju. Sprawdziły się także założenia i rozwiązania z zakresu taktyki działań gaśniczych oraz wykorzystania sprzętu. W niedzielne późne popołudnie odbyła się ostatnia odprawa pomorskiego zgrupowania. Pomimo zmęczenia na twarzach ratowników malowało się zadowolenie wynikające z dobrze wykonanej pracy oraz perspektywy powrotu.

Podlasie pożegnało pomorskiego Heweliusza wracającego w komplecie do jednostek macierzystych. Mieszkańcy licznie wychodzili przed swoje posesje machając „naszym” strażakom i nagrywając przejazd kolumny wozów zmierzającej na zachód. Rankiem 27 kwietnia wszyscy strażacy wchodzący w skład zgrupowania dotarli do swoich domów i stęsknionych rodzin. Około godziny 04:30 powracających z Podlasia strażaków przywitał Pomorski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Socha, razem ze swoim zastępcą st. bryg. Tomaszem Siemiętowskim.

phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_1.jpg
phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_2.jpg
phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_3.jpg
phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_4.jpg
phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_5.jpg
phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_6.jpg
phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_7.jpg
phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_9.jpg
Previous Next Play Pause
phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_1.jpg phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_2.jpg phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_3.jpg phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_4.jpg phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_5.jpg phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_6.jpg phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_7.jpg phoca_thumb_m_kg_heweliusz_bpn_zakonczenie_9.jpg
Opracowanie: mł. asp. Piotr Basarab – KM PSP Słupsk, st. kpt. Karina Stankowska – KW PSP Gdańsk
Zdjęcia: Łuksza Rutkowski – Fotografia Ratownicza, Zespół KG PSP.