2 maja 2020 roku o godzinie 8.00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej na maszt z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Strażacy z KP PSP w Starogardzie Gdańskim w ten sposób uczcili to patriotyczne święto wszystkich Polaków.

     Warto przypomnieć, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych. Święto to ma  rozkrzewiać wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Taką decyzję podjęli posłowie 20 lutego 2004 roku uchwalając zmianę ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór daty na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, właśnie  
2 maja 1945 r. żołnierze polscy zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie, co w praktyce oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej.

     Skąd wywodzą się polskie barwy narodowe i kiedy właściwie powstała biało-czerwona flaga? Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zgodnie z wyjaśnieniem symboliki polskiej flagi, biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Z tego właśnie względu na polskiej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w heraldyce RP ważniejszy jest kolor godła niż tła.

 

kp_psp_starogard_02_05_2020_3.jpg
kp_psp_starogard_02_05_2020_1.jpg
kp_psp_starogard_02_05_2020_2.jpg
Previous Next Play Pause
kp_psp_starogard_02_05_2020_3.jpg kp_psp_starogard_02_05_2020_1.jpg kp_psp_starogard_02_05_2020_2.jpg

 

Zdjęcia: Grzegorz Turzyński

Opracowanie: mł. bryg. Barbara Bartoszek